środa, 2 kwietnia 2014

Rachel Cohn: BetaNa pewno kojarzycie, a jeśli nie – to polecam – film Michaela Bay’a pod tytułem ‘’Wyspa’’. W filmie owym akcja polega na ucieczce dwóch klonów, które buntują się podstawowym założeniom i mimo prania mózgu uwalniają się spod tyranii. W tej książce sytuacja jest niemal identyczna. Oba pomysły – mimo iż wykonane w zupełnie inny sposób oraz dziejące się w z goła odmiennym świecie – prezentują w zasadzie to samo. Pomijając oczywiście fakt, że główną bohaterką ‘’Bety’’ jest nastolatka - zarys fabuły, niektóre rozwiązania, czasem zwroty akcji zahaczają nawet o plagiat. Prawdę powiedziawszy, zapowiadało się tak już od początku i chciałem odłożyć książkę… jednak. Film ‘’Wyspa’’ bardzo mi się podobał, zatem kontynuowałem czytanie, licząc, iż chociaż pomysł to żałosna kopia, to sprawi mi trochę przyjemności. Nie żałuję!

Każda książka ma tę przewagę nad filmem, iż dużo prościej jest wyrazić myśli bohatera. I tu zaczyna się robić ciekawie, bowiem tytułowa Beta, czyli Elizja, to w żadnym stopniu nie jest typowa nastolatka. Fakt, że chce takową być niczego nie zmienia – w tej książce mamy doskonale ukazane logiczne, rzeczowe i fascynujące próby analizy naszego świata. Odczłowieczenie nastoletniej kretynki wyszło Elizjii zdecydowanie na dobre – aż ciężko było mi w to uwierzyć jak bardzo mi się to podoba. Ona nie ma względem świata żadnych oczekiwać – a raczej nie miała – przyjmowała go ‘’na czysto’’ bez płytkich wynurzeń i smutnych westchnień. Bohaterka jest – a raczej była, bo zakończenie niepokoi – najlepszym elementem tej powieści.

Mimo ubrania jej w namiastkę science fiction to nadal jest powieść dla młodzieży i konsekwentnie spełnia warunki każdego popularnego powieścidła – mdłe miłostki, nieciekawe char… zaraz, zaraz! Przecież to nieprawda! Powieść mimo iż bohaterów nie ma zbyt wielu i większość to nieciekawi przeciętniacy taka Demencja bardzo zaskakuje. Tahir także zdaje się nie być typowym przystojniakiem. W ogóle miłostki, mimo iż momentami intensywne – nie wzbudzają jęków litości i wywrotowych spojrzeń. Jest to bardzo przemyślany wątek, który zapewne nie spodoba się kilkuletnim fankom ‘’Zmierzchu’’. Poza tym, za brutalne byłoby to dla nich…

Tak, bo znajdzie się w tej książce i brutalność. Elizja odkrywa wszystko po raz pierwszy, co nadaje pojęciom takim jak ‘’rebelia’’ i ‘’bunt’’ dużo bardziej intensywną wymowę. Obdzieranie kogoś z godności także robi większe wrażenie. Autorka umiejętnie wplątując czytelnika w fabułę zaskakuje go tak samo jak bohaterkę rzeczami zdawałoby się prostymi. Odkrywamy ten świat razem z nią, przez co razem z nią dostajemy obuchem prosto w czerep gdy świat owy zdaje się nie być taki, jaki być powinien. Opisane jest to w sposób zadowalający, fakt, jednak odniosłem wrażenie, iż autorka czasem bała się, że czytelnik jest zbyt głupi i uproszczała niektóre rzeczy, nad czym bardzo ubolewam, ale to już standardowa wada takich książek.

Nie jest to plagiat – daleko autorce do Cassandry Clare –ale wariacja na temat. Jego rozwinięcie i przeniesienie w inne środowisko. Autora wyciągnęła z tego ile tylko mogła. To należy docenić, nawet jeśli sam pomysł był – powiedzmy to wprost – kradziony. Myślę, że to co zaprezentowała tu autorka to nie jest szczyt jej możliwości a jedynie prolog (co by się zgadzało, bo zakończenie jest NIESAMOWITE) do tomów kolejnych, które przyniosą powiew świeżości w ten odgrzewany świat. Nie można nazwać tego typową młodzieżówką – bohaterka jest zbyt dobrze skonstruowana, wątek romansowy zbyt dziwny a zakończenie zbyt obiecujące – ale powinno spodobać się osobom, które szukają od książki relaksu . Warto dać szansę tej książce, mimo iż może wydawać się, że nam się nie spodoba. Polecam!

Tytuł: Beta
Autor: Rachel Cohn
Część: I
Okładka: miękka
Stron: 316
Wydawnictwo: Czarna owca
Ocena: 6,5/10
 

2 komentarze:

  1. Baaardzo mi sie podoba okładka. Zarówno ta polska, jak i angielska :) Poza tym chętnie poczytałabym kiążkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ,,Wyspę" widziałam, a do ,,Bety" mnie nie ciągnie - zupełnie nie budzi we mnie ciekawości i chęci, by poznać całą historię. Hm.

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Dziękujemy! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...