piątek, 1 marca 2013

Anna Onichimowska: Lot KometyTytuł tej powieści można rozumieć dwojako: jako dosłowne odniesienie do bohaterki oraz metaforyczne, do tego, co owa bohaterka czyni. Znana z poprzedniej części ćpunka, Kometa alias Ala, znalazła sobie inne, w zasadzie równie destrukcyjne zajęcie – przystąpiła do sekty. Rodzina, jak każą na siebie mówić sekciarze zrzesza osoby zagubione, z problemami, do których rozwiązania potrzeba kilku osób – w ten właśnie sposób Kometa dała się w to tak łatwo wrobić. Jako członkini stowarzyszenia robi wszystko, co jej każą – posuwa się nawet do wplątania w to matki Jacka, zniszczenia własnej i poniekąd jego rodziny, uzależnienia się psychicznego od grupy i powolnej destrukcji swojego świata.

W przeciwieństwie do części poprzedniej – brak tu zaznaczenia, iż jest to książka, która opisuje prawdziwą historię. Tłumaczy to czynnik, który nie pojawił się w części pierwszej – ‘’Lot Komety’’ jest bardziej naciągany. Osobiście doznałem wrażenia, że to już jest po prostu nierealne – najpierw narkotyki, potem sekta, a później co? Aż boję się pomyśleć co będzie dalej, i dlaczego bohaterka niczym aktorzy średnich amerykańskich filmów sensacyjnych nadal żyje mimo, iż robi niemal wszystko, by to zmienić.

Przyznam, że ta auto-destrukcyjność, podświadoma chęć niszczenia wszystkiego i dla wszystkich jest w pewnie sposób imponująca. Dziewczyna ta leci na całość – jeśli niszczyć, to doszczętnie, co też z zapałem chorej psychicznie maniaczki czyni niemal bez mrugnięcia okiem. Dostrzec tu możemy wspaniałą perspektywę zachowania rodziny podczas Buntu (bunt Komety zasługuję na dużą literę) jednego z jej członków. Reakcja krewnych jest tu naturalna, kłócą, namawiają, jęczą i męczą, robią wszystko by pomóc córce.

I teraz pytanie zasadnicze – dlaczego właściwie nie wspominam o głównym bohaterze, Jacku? Z jednego, bardzo prostego powodu – miałem wrażenie, że przez większość powieści wcale go nie ma. Przewija się przez karty książek dosyć często, lecz niewidocznie, jak mgła, albo bezbarwny wiatr. Tu pójdzie z psem, tam pójdzie go kina, kupi to, tamto, siamto, pogada z ojcem – w zasadzie mogłoby go przez większość powieści równie dobrze nie być, a wielkiej różnicy by to nie zrobiło.

Mimo wszystko powieść trzyma poziom. Nie przewyższa części pierwszej, ale dorównuje jej przez nowe pomysły i, nie oszukujmy się, głównie za sprawą fascynującej Komety. Fanom pierwszej części spodoba się na pewno, bowiem reszta czynników nie opisanych przeze mnie jest równie dobra jak w części poprzedniej. Mogę tylko polecić.


Tytuł: Lot Komety
Autor: Anna Onichimowska
Okładka: miękka
Część: II
Stron: 192
Wydawnictwo: Świat Książki
Ocena: 7/10

9 komentarzy:

 1. Książka, a raczej seria, czeka na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio czytałam książkę właśnie o tematyce sekt i bardzo mi się spodobała więc chętnie sięgnę i po tę pozycję ;) Narkotyki, a potem sekta..życie głównej bohaterki jest bardzo bardzo ciekawe i sama się chętnie przekonam na własnej skórze w jakim stopniu ta historia jest -realistyczna- ;) Pozdrawiam serdecznie :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam dwie książki Onichimowskiej, i obiecałam sobie, że już nigdy więcej. Jak dla mnie, ta kobieta nie ma za grosz talentu pisarskiego.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Here are some ideas i experinced myself and in addition read at
  other blogs. Daft Punk - Harder Better Faster Stronger There's something intriguing about a robotic voice egging you on. Music situation serves as a "vocation sponsor" for outside the box musical performers.

  My web page daft punk random access memories free download

  OdpowiedzUsuń
 6. In addition, The Muscle Maximizer comes with
  a complete 9 week workout program for you to follow so you now have everything you need to get
  started right away and achieve the level of fitness you''. 5- The actuality about whenever and tips on how to work with both of those dumbbells and equipments to place on high level
  of quality muscle quickly. No make a difference what sort of fat coaching
  regimen you.

  Check out my homepage; Somanabolic Muscle Maximizer Reviews

  OdpowiedzUsuń
 7. Getting rich is not the result of saving, or "thrift";
  many very penurious people are poor, while free spenders often get rich.
  You can also find bible e - Book on the web to complete your quiet time with God.
  Even so, the registry may be corrupted, destroyed, clogged up, or infected causing Windows
  to be unable to read the files effectively.

  Here is my web site free pdf ebook download

  OdpowiedzUsuń
 8. The final of the top five free family blog sites listed in this article is Live - Journal.

  Secondly it truly is entirely absolutely free to make use of.
  This method is considered one of the fastest ways to get your blog indexed by Yahoo.


  Here is my weblog - WP Social Press Review

  OdpowiedzUsuń
 9. In the beginning of the 11th Century the represents of
  Christianity is able to banned the duel form einvigi and holmgangr as lawfully accepted means to solve a dispute, and at the same time the berserkr
  and the beserksgangr was made illegal. The adobe reader is what you need to download e - Book in PDF format.
  You also need to know how you are going to publish your book and you have 3 choices:.


  my web blog :: free pdf ebook download

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Dziękujemy! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...