sobota, 4 sierpnia 2012

Edgar Allan Poe: Złoty żuk


 
Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki, nazwany słusznie ‘’geniuszem niesamowitości’’. Osierocony jako dziecko, przez całe życie walczył z nędzą, nałogiem alkoholizmu i narkomanią. To moja pierwsza przygoda z tym autorem i już wiem, że nie ostatnia. Zwrócić tu trzeba uwagę na jego nałogi, które zarówno w sposobie pisania jak i w samej fabule odcisnęły swoje piętno.

Główny bohater postanawia odwiedzić swojego przyjaciela Legranda na malowniczej wysepce, na której ów człowiek mieszka. Nie zastaje nikogo, lecz za chwilę gospodarz wraz ze swoim ‘’przyjacielem’’, starym murzynem, który z nim mieszka, wraca do chaty. Podekscytowany człowiek dzieli się swoim znaleziskiem- pięknym, złotym, żukiem. Niestety nie ma go przy sobie, postanawia zatem narysować go. Zamiast żuka jednak wyraźnie widać czaszkę. Bojąc się o przyjaciela bohater ponownie odwiedza go później, tym razem może ujrzeć okaz w pełnej krasie, gdyż pustelnik odzyskał żuka, jednak sam wygląda, jakby popadł w obłęd, a nieprzemyślane decyzje tylko go w tym utwierdzają.

Jest to wspaniała nowelka, lecz nie bez wad. Po pierwsze, jest za krótka, tak wspaniała historia powinna trwać dłużej, szkoda. Po drugie: jest odrobinkę przewidywalna, ale dosłownie odrobinkę, bo to co wydaje się być oczywiste zaraz zmienia się i już sami nie wiemy o co chodzi. Fabuła sama w sobie jest fantastyczna, do niczego przyczepić się nie mogę, i choć osobiście wole dłuższe powieści, ta książka podobała mi się jak mało która.

Stylistycznie jest fenomenalnie, i przestarzały język tłumacza, który teoretycznie powinien mnie denerwować, tu bardzo mi odpowiadał, szkoda, że książek już nie tłumaczy się w ten sposób, teraz wszystko jest uproszczone do granic możliwości. Szkoda.

Autor: Edgar Allan Poe
Tytuł: Złoty żuk
Część: -
Okładka: miękka
Stron: 60
Wydawnictwo: Książka i wiedza
Ocena: 9/10

7 komentarzy:

 1. Planuję się zapoznać - choć nie wiem, czy dałabym radę zrecenzować. Poe nie mieści się w ramach ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, ciężko było coś o tym napisać, ale to za dobra książka, żeby jej nie polecić.

   Usuń
 2. Edgara planuję poznać, ale od innej strony. Aczkolwiek tę książkę tez będę miała na uwadze. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeden z ulubionych pisarzy Lovecrafta :D Odkąd 6 lat temu zagrałem w Dark Eye (przygodówka na PC z 1995 roku) jestem fanem jego twórczości, jak mało kto potrafi budować niesamowity nastrój :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Poego znam z poezji, okrutnie mrocznej, którą - o dziwo - lubię;) Chętnie przeczytam "Złotego żuka", książka wydaje się intrygująca.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałem Złotego Żuka jak i inne opowiadania Poego. To jest jednym z ciekawszych!

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Dziękujemy! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...