sobota, 21 lipca 2012

Pittacus Lore: Jestem Numerem Cztery
Oglądając film nie wiedziałem, że powstał na podstawie książki. Gdy tylko zobaczyłem ją na promocji nie zastanawiałem się nad kupnem, wziąłem od razu, i nie żałuje. Jak zwykle, tak i w tym przypadku, książka jest lepsza. Ładna, filmowa okładka zwraca uwagę.

Książkę rozpoczyna śmierć Numeru 1. Megadorczycy muszą zabijać ich po kolei, gdyż chroni ich czar starszyzny. Czternastolatek, numer 1, ginie, przebity mieczem. Potem przychodzi kolej na Numer 2. Sytuacja się powtarza. Numer 3 kończy tak samo. Gdy tylko umrze któryś z jego pobratymców, bohaterowi robi się blizna. Ma ich już trzy. On jest numerem cztery. Rozpoczyna się polowanie.

Fabuła wciąga niesamowicie. Pochłonąłem tę książkę w pół dnia. Rozpoczyna się dosyć ciężko, pomijając śmierć trzech poprzednich numerów, bohater wraz ze swoim Strażnikiem po prostu ucieka. Ale ma tego dość. Jak to typowy nastolatek, buntuje się, i chce pozostać w jednym miejscu jak najdłużej. Mimo, iż ogólnie rzecz biorąc część ksiązki opisuje zwykłe życie nastolatka, ciężko się od niej oderwać.

Bohaterowie są ciekawie skonstruowani. Dosyć pospolici, szału nie ma, ale dają radę. Może właśnie na tym polega ich urok, są zwykłymi nastolatkami… lub próbują nimi być, w przypadku Numery 4. Ładna, miła, mądra dziewczyna, przyjaciel zafascynowany UFO to nie są jakieś wybitnie zmyśle postaci, co, moim zdaniem, dodaje im tylko uroku.

Stylistycznie natomiast jest się do czego przyczepić. Momentami książkę czyta się dosyć opornie, jakby na siłę. Fabuła jest zbyt ciekawa, żeby chcieć ją odłożyć, co irytuje jeszcze bardziej. Opisy są dokładne, ale też niezbyt ładne. Gdy się wciągnie, to przestaje przeszkadzać, nie zwraca się już na to uwagi… ale mogło być lepiej.

Tytuł: Jestem Numerem Cztery
Autor: Pittacus Lore
Część: I
 Okładka: miękka
Stron: 319
Wydawnictwo: G+J książki
Ocena 7/10


5 komentarzy:

 1. Też podczas oglądania filmu nie wiedziałam, że powstał na podstawie książki. Nie miałam jeszcze okazji po nią sięgnąć, ale mam zamiar jak tylko gdzieś ją dorwę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej, też tego nie wiedziałam! Muszę dodać na moją listę "Chcę przeczytać" :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Poluję na tę książkę od dawna, mam zamiar ją za niedługo kupić.:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj kupiłam tę książkę i właśnie zabieram się za czytanie! Super recenzja.

  http://filigranoowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzisiaj kupiłam tę książkę i właśnie zabieram się za czytanie! Super recenzja.

  http://filigranoowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Dziękujemy! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...