piątek, 29 czerwca 2012

Agata Christie: Karaibska tajemnica


Agata Christie- mistrzyni kryminału, znowu w akcji. Uwielbiam jej książki. Każdą chwytam bez zastanowienia, i zazwyczaj nie wychodzę na tym najgorzej, tak było i tym razem. Choć mam pewne zastrzeżenia, jest to jedna z najlepszych historii tej autorki ze wszystkich, z którymi miałem przyjemność obcować. 

Panna Marple, moja ulubiona stara panna. Spędzając wakacje na Karaibach żałowała, że nic tam się nie dzieje, pogoda zawsze taka sama, nikogo znajomego, żadnych plotek. Jak bardzo się myliła. Na pięknej wysepce poznaje kilka przemiłych osób: majora Palgrave’a, który zanudzał ją historiami, Lucky i Grega Daysonów, Evelyn i Edwarda Hillingdon czyli pary, odpoczywające akurat na Karaibach, pastora, jego siostrę i całą masę innych podejrzanych. Spokój wysepki burzy jednak… śmierć. Major ginie, okoliczności są wyjaśnione na szybko, każdy chce o tej sprawie zapomnieć, ale panna Marple i jej szósty zmysł nie śpią i nie spoczną, dopóki sprawa nie będzie rozwiązana, a okazuje się, że jest zaplątana dużo bardziej, niż ktokolwiek by się tego spodziewał.

Dopiero teraz zdałem sobie sprawę z tego, jak ciężko jest napisać coś o kryminale, w taki sposób, żeby nie zdradzić niczego, co popsułoby zabawę czytelnikowi. Na szczęście, choćbym streścił książkę aż do ostatnich rozdziałów, zakończenie na pewno będzie dla was zaskakujące. Wadą z kolei jest nuda, która trzyma czytelnika mniej więcej w połowie książki. Są fragmenty, przez które ma się chęć odłożyć książkę i wrócić do niej później… na szczęście, momenty te szybko się kończą, i za chwilę znowu machina intryg, zawiłości i relacji międzyludzkich rusza.

Książka ta pokazuje, jak istotną rolę w życiu ludzi gra plotka. Ktoś coś powie, powtórzy, potem jeszcze raz, potem komuś innemu, i już mamy całkiem niezły bałagan z tym, co kto komu zdradził i kto od kogo coś usłyszał. Postać, która morduje w tej książce bardzo sprytnie to wykorzystuje. Gorąco polecam wszystkim fanom tej autorki, ale także osobom, które nie miały jeszcze przyjemności poznania jej dzieł, jest to książka idealna na początek.

Autor: Agata Chtistie
Tytuł: Karaibska tajemnica
Cześć: -
Okładka: miękka
Stron: 218
Wydawnictwo: Wyd. Dolnośląskie
Ocena: 7/10

1 komentarz:

  1. Wiesz co, muszę się wreszcie zabrać za książki tej pani... :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Dziękujemy! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...