czwartek, 31 maja 2012

Córka dymu i kości: Laini Taylor

Na wszystkich kontynentach na drzwiach domów pojawiają się czarne odciski dłoni. Wypalają je skrzydlaci nieznajomi, którzy wkradają się do naszego świata przez szczelinę w niebie…
Przemierzająca kręte uliczki zasypanej śniegiem Pragi siedemnastolatka ze szkoły sztuk plastycznych zostanie wkrótce uwikłana w brutalną wojnę istot nie z tego świata. I odkryje prawdę o sobie – zrodzonej z dymu i kości…
Jej szkicowniki są pełne potworów. Mówi w wielu językach, nie tylko ludzkich. Ma jaskrawoniebieskie nie farbowane włosy, niezwykłe tatuaże i blizny. Kim jest?
Karou prowadzi podwójne życie: jedno w Pradze jako utalentowana i tajemnicza artystka, drugie w sekretnym sklepie, gdzie rządzi Brimstone – Dealer Marzeń. Karou nie wie, skąd przybywa i czy jest tylko człowiekiem. Nie wie, po co wyrusza przez magiczny portal na ryzykowne wyprawy. I nie wie, do którego świata należy. Dopóki nie spotka najpiękniejszej istoty: mężczyzny o skrzydłach z płomienia, ustach bez uśmiechu i oczach koloru ognia, których spojrzenie jest jak płonący lont wypalający powietrze pomiędzy nimi.
Akiva staje się jej tak bliski, jakby kochała go całe życie…

Tajemnicza i wciągająca opowieść o dziewczynie wychowanej przez chimery. Ma na imię Karou i wciąż zadaje sobie pytanie „kim jest”? Siedemnastoletnia dziewczyna, która ma niebieskie włosy i dwa tatuaże na rękach. Przepięknie rysuje. Jej prace są niesamowite, były oglądane zawsze z wielką ciekawością. Szkicownik dziewczyny zawiera historie nie z tego świata, z bohaterami, którzy mają bardzo wiele wspólnego z mrokiem. Jej przyjaciółka uważa, że ma świetną wyobraźnię, lecz tylko Karou wie, że one przedstawiają prawdę.
Wychowana w dwóch światach: ludzi i chimer. Odważna i piękna, chce za wszelką cenę dowiedzieć się prawdy o sobie. Magia, która pochodzi z koralików w jej naszyjniku i którą wykorzystuje na zachcianki kosztuje, chociaż ona nie zna jeszcze jej ceny. Jest miłą i dobrą dziewczyną, jej życie polega na kłamstwie, dzięki któremu może żyć w świecie ludzi. Nie lubi krzywdzić innych, choć musiała nauczyć się walczyć, aby bronić się.
Książka pobudza wyobraźnię, można poznać różne sytuacje widziane nie tylko przez jedną osobę, ale z punktu widzenia kilku. W książce jest ukazana historia drugiego bohatera, Anioła, który pragnie dowiedzieć się, kim jest dziewczyna z niebieskimi włosami. Zakochuje się od pierwszego wejrzenia i to dzięki niemu dziewczyna pozna prawdę, która brutalnie zaburzy jej dotychczasowe życie. Tatuaże noszone na rękach nie są ozdobą, a jej tożsamością…
Nie jest to typowa książka ze świata fantastyki i potworów. Ukazuje, że nadzieja jest najważniejsza, bo to dzięki niej spełniają się marzenia, a „nadzieja jest silniejsza niż magia.”
Książkę polecam młodzieży i nie tylko, ponieważ każda osoba, która ją przeczyta może znaleźć w niej coś interesującego.
Tytuł: Córka dymu i kości
Autor: Lani Taylor
Część: I
Okładka: miękka, ze skrzydełkami
Stron: 400
Wydawnictwo: Amber
Ocena: 9/10

4 komentarze:

 1. Zapoluję na nią :)
  Dodaję do obserwowanych i zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. obserwuję i liczę na to samo :P :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie, a przy okazji zauważyłam "Uprowadzoną" w czytanych. Mi jakoś nie przypadła do gustu, poza dobrą narracją. Ale jestem ciekawa Twojej opinii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dopiero od niedawna czytam, mam nadzieje, że szybko skończę.
  Na pewno napisze recenzje, ale też jestem ciekawa Twojej opinii i dla czego Ci nie przypadła do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad. Dziękujemy! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...